+1 oy
497 gösterim

Laptop bilgisayar nasıl hızlandırılır? 

Hızlandırma programları nelerdir? 

Laptop fan temizleme nasıl yapılır?,

- Soru yazım hataları sebebiyle düzenlendi. (Editör)

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba Atonamik Oyuncu,

Sorularını sırayla yanıtlamaya çalışalım.

Dizüstü bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bilgisayarlarımızı hızlandırmak için bir çok yöntem mevcut. Sırayla bu yöntemleri anlatmaya çalışacağım. Her bir yöntem bilgisayarınıza biraz daha hız katacaktır. İsterseniz başlayalım yes

  1. Bilgisayarımız da ki kullanmadığımız veya gereksiz programları kaldıralım.
    (Bilgisayarımızın Denetim Masasına girerek Program Ekle Kaldır (Program ve Özellikler) a girelim. Oradan gereksiz sorsoyleyelim.com programları kaldıralım. Örneğin bilgisayarda birden fazla virüs programı olması bilgisayarı yorabilir. Fazla olanları silelim wink)
  2. Bilgisayarımız da ki gereksiz programları kaldırdıktan sonra bilgisayarımızın açılışında ki gereksiz uygulamaları kaldıralım.
    (Bilgisayarımızın klavyesinden Windows ve R tuşlarına aynı anda basın. sorsoyleyelim.com Karşımıza gelen Çalıştır penceresine MSCONFIG yazıp Enter yapın. sorsoyleyelim.com Daha sonra karşımıza gelen pencereden "Başlatma" sekmesine girerek açılışta ki programları kaldırabilirsiniz. Bu işlem için videolu anlatımımız mevcut BURAYA tıklayarak izleyebilirsiniz.)
  3. Yukarı da ki iki adımdan sonra bilgisayarınız da gözle görülür bir hızlanma farkedeceksiniz. Eğer hala bir yavaşlık varsa dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Eğer aşırı bir ısınma var ise dizüstü bilgisayarınızın fanı soğutma işlevini yerine getiremiyor olabilir. Bu durum bir çok bilgisayarda rastlanan bir durum. sorsoyleyelim.com Bunun kontrolünü de bilgisayarımıza kuracağımız bir programcık ile yapabiliriz. Programcık dememin sebebi programın boyutunun çok küçük olmasıdır. Bu programla bilgisayarımızın işlemcisinin aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol ediyoruz. Eğer aşırı bir ısınma varsa ters giden bir şeyler var demektir. Programı BURAYA tıklayarak indirebilirsiniz.
  4. Son olarak da bilgisayarınızın fanını temizleyebilir veya işlemcisine termal macun sürebilirsiniz. Bilgisayarınız yeni bir bilgisayarsa ( Örneğin 1 yıllık - 1.5 yıllık ) bir bilgisayarsa bu işlemi yapmanız gerekmeyeceğini düşünüyorum. sorsoyleyelim.com Eğer bu işlemi uygulayacaksanız dizüstü bilgisayarınızın garantisi varsa öncelikli olarak bu işlem için  garanti tercih edin. Dizüstü bilgisayarınızın arka kapaklarının sökülmesini engellemek için kapaklarda garanti etiketi varsa zaten mecbur garantiye vereceksiniz. Aksi taktirde o etiketi söktüğünüzde cihazınız garanti dışı kalacaktır. 

Dizüstü bilgisayarınızı yukarı da size anlattığım yöntemleri uyguladığınız da hızlandırdığınızı göreceksiniz. Eğer bilgisayarınız güzel bir bilgisayar ve hala bilgisayarınızın hızından memnun değilseniz; uzun zamandır da (1-2 yıldır) bilgisayarınıza sorsoyleyelim.com format atılmadıysa bilgisayarınıza format atmanızı öneririz.

Hızlandırma programları nelerdir?

Bilgisayarımızı hızlandırmak için kullanabileceğimiz bir çok program mevcut. Size bu programlar içerisinden işe yarar olanlardan 2 tanesinin ismini vereceğim. Bu programları indirip kurarak bilgisayarınızı optimize etmeyi deneyebilirsiniz. sorsoyleyelim.com Programların ismini vermeden önce hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Bu programları kurarken ekrana gelen seçeneklere dikkat edin. Programlar kurulurken siz farkına varmadan bilgisayarınıza başka programlar da kurabilir. O yüzden ekrana gelen seçeneklere dikkat edip, istemediğiniz programların bilgisayarınıza kurulmasını engelleyin. sorsoyleyelim.com Önereceğim iki program da Türkçe dil desteğine sahiptir. Bu programlardan birisi CCleaner diğeri ise Advanced SystemCare. Programları program isimlerinin üzerine tıklayarak indirebilir, kurulumlarını yapabilirsiniz.

Laptop fan temizleme nasıl yapılır?

Laptop fanları iki şekilde temizlenir. Eğer bir kompresörünüz varsa laptop arka kapağını açmadan yanlarda ki hava çıkışlarından kompresör aracılığıyla ahava verip fandaki tozların atılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yöntem ise tahmin ettiğiniz gibi arka kapağı söküp fanları da çıkartarak temizlemektir. Eğer bir kompresör ile fan temizliği yapacaksanız fanı sorsoyleyelim.com bir iğne ya da çubuk benzeri bir şeyle durdurun. Kompresörün havasıyla birlikte dönmemesini sağlayın. Fanınızı da bu şekilde temizleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız sorsoyleyelim.com yeni bir bilgisayarsa fan temizliğine gerek olacağını sanmıyorum. Arka kapağı sökerken garanti etiketi varsa onları yırtmayın. Fan temizliği için cihazınızı garantiye götürün. Kolay gelsin.

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular

0 oy
1 cevap

Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...