0 oy
378 gösterim

Mailime "Hesabınız askıya alındı. Ödeme bekleniyor." şeklinde bir mail geldi ve ben maile tıkladım. Sanırım bu bir virüsmüş bilgisayarıma virüs bulaşmış olabilir mi?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Mailinize gelen "hesabınız askıya alındı. Ödeme bekleniyor" şeklinde ki mail bir Truva atı virüsü içermektedir. Ne yazık ki bilgisayarınıza virüs bulaştırmış görünüyorsunuz. Bu Truva atı virüsünden kısaca bahsetmek gerekirse; bu virüs sisteminizde ki bilgilerinizi çalıp kötü niyetli kişilere iletmek amacıyla kullanılır. Fakat maile yeni tıkladıysanız ve bunu hemen farkettiyseniz çok fazla endişelenmenize gerek yok. Aşağıda ki işlemlerle mailinizden bilgisayarınıza bulaşan bu virüsü kolaylıkla silebilirsiniz. Virüsü silme işlemlerini sizler için videolu olarak adım adım hazırladık. İşlemleri sırasıyla uygulayınız. Takıldığınız veya sorun yaşadığınız bir yer olursa cevaba yorum yazarak bizden yardım alabilirsiniz.

  1. Bilgisayarımızda MalwareBytes ile virüs taraması yaptıralım. MalwareBytes ile nasıl virüs taraması yaptırılabileceğine aşağıda ki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. MalwareBytes nasıl indirilir?
  2. MalwareBytes ile virüs taraması yaptırdıktan sonra bilgisayarınızı bir de SpyHunter virüs programı ile tarattırınız. SpyHunter yazılımı nasıl indirilir ve nasıl tarama yaptırılır?
  3. Virüs taramalarını yaptırdıktan bilgisayarınızın açılışında ki bilmediğiniz programları iptal edin. Özellikle YAYINCI kısmında bilinmeyen yazanları iptal edin. Açılışta ki programların nasıl iptal edilebileceğini bilmiyorsanız aşağıda ki videomuzu izleyebilirsiniz.
  4. Bilgisayar açılışında ki bilmediğiniz programları iptal ettiyseniz şimdi de bilgisayarımızda ki hosts dosyasının içeriğini temizleyeceğiz. Hosts dosyasının nasıl temizlendiğini aşağıda ki videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz.
  5. Görev zamanlayıcı da ki bilmediğiniz zamanlanmış görevleri silin. Bilgisayarınıza bulaşan virüs burada işlem yaptıysa bunları silmezsek bilgisayarınızı kapatıp açtığınız zaman tekrar sistemin her yerine bulaşabilir. Görev zamanlayıcı da ki işlemlerin hiçbirini bilmiyorsanız tamamını da silebilirsiniz. Orada ki işlemlerin bilgisayarınıza bir zararı olmaz. Görev zamanlayıcı da ki verilerin nasıl silinebileceğine aşağıda ki videomuzdan bakabilirsiniz.
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...