0 oy
3.3k gösterim

Merhaba, bilgisayarıma bağlı olan USB cihazım belli bir süre sonra çalışmıyor. Çıkarıp tekrar takmak veya bilgisayarımı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

USB güç yönetimi nasıl kapatılır?

USB askıya alma nasıl kapatılır?

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba!

Bilgisayarınızda uzun süre bir işlem yapmadığınız zaman bilgisayarınız güç tasarrufu yapmak adına USB cihazlarınızı veya bazı donanımları geçici olarak askıya alabilir (kapatabilir). Böylece kapatılan aygıta verilen güç kesilmiş olur ve o aygıtınız çalışmaz. Normal şartlarda tekrar bilgisayar başına geçtiğiniz de askıya alınan aygıt tekrar devreye girmesi gerekir ama bazen bu durum umduğumuz gibi olmayabiliyor. Dolayısıyla sorsoyleyelim.com tekrar bilgisayar başına geçtiğinizde bu aygıtınızın çalışmadığını görebilirsiniz. Belli bir süre sonra bilgisayarım o donanımı askıya almasın, gücünü kesmesin derseniz aşağıda ki adımları uygulayarak bunu engelleyebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan anlatıma geçelim.

USB güç yönetimi nasıl kapatılır?

 1. Masaüstünden "Bilgisayarım" simgesine sağ tık yapıp "yönet" diyiniz. (Ekrana Evet veya Hayır diye izin ekranı gelebilir. Evet diyiniz.)
 2. Karşımıza Bilgisayar Yönetimi penceresi gelecektir. Buradan sol sorsoyleyelim.com taraftan Aygıt Yöneticisi'ne tıklayalım.
 3. Daha sonra karşımıza gelen listeden "Evrensel seri veri yolu denetleyicileri" nin yanında ki ok işaretine tıklayıp altında ki seçenekleri görelim.
 4. Evrensel seri veri yolu denetleyicilerinin altında ki seçeneklerden "Generic USB Hub" seçeneğine sağ tık yapıp "Özellikler" diyelim.
 5. Karşımıza gelen ekrandan "Güç Yönetimi"ne girelim.
 6. Sonra ekranda ki "Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar sorsoyleyelim.com bu aygıtı kapatsın." seçeneğinin yanında ki tik (✓) işaretini kaldıralım. (Bu işlemi Evrensel seri veri yolu denetleyicileri'nin altında ki tüm seçeneklere uygulayalım. Bazı seçeneklerde Güç Yönetimi menüsü olmayabilir. Olmayanları atlayın.)
 7. İşlem tamam! Böylelikle USB güç yönetimini kapatmış bulunuyoruz.

USB askıya alma nasıl kapatılır?

 1. Masaüstünden Denetim Masasına girelim.
 2. Denetim masasından Güç Seçeneklerine girelim. (Eğer güç seçeneklerini denetim masasından bulamazsanız. Sağ üstte ki arama sorsoyleyelim.com kısmına Güç Seçenekleri yazarak bulabilirsiniz.)
 3. Güç seçeneklerine girdikten sonra ekrana gelen seçeneklerden hangisi aktifse (seçeneklerden hangisinde ● işareti varsa o aktifdir.) aktif olanın yanında ki Plan Ayarlarını Değiştir'e tıklayalım.
 4. Karşımıza gelen ekrandan Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir'e tıklayalım.
 5. Karşımıza gelen küçük pencereden USB Ayarları seçeneğini bulup sorsoyleyelim.com yanında ki artı (+) işaretine tıklayalım. Onun altında ki "USB seçmeli askıya alma ayarı" seçeneğinin yanında ki artı ya tıklayalım.
 6. Sonra karşımıza Pilde ve Prize Takılı olarak iki seçenek gelecektir. Bunları isteğinize göre Devre Dışı olarak ayarlayalım. (Ben ikisini de devre dışı yapıyorumlaugh)
 7. Sonra tamam diyerek sorsoyleyelim.com ayarlarımızı kaydedelim.
 8. İşlem tamam! Böylelikle USB askıya alma ayarını da kapatmış bulunuyoruz.

Artık bilgisayarınız otomatik olarak USB aygıtlarınızın gücünü kesmeyecek, sürekli çalışır halde tutacaktır. USB askıya alma seçeneği değil de Güç Yönetimi diğer aygıtlarda da mevcuttur. O aygıtlarınız sorsoyleyelim.com da da aynı işlemi uygulayarak güç yönetimlerini kapatabilirsiniz. (Örn: Ağ aygıtlarınız) 

Zaman ayırıp makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Faydalı bir yazı olması dileğiyle.. Konuyla ilgili videolu anlatımımız mevcut. Dilerseniz aşağıdan onu da izleyebilirsiniz. Sorsoyleyelim.com farkıyla sade ve anlaşılır anlatımlarımızla karşınızda olabilmek için sitemizi tarayıcınızın Sık Kullanılanlarına eklemeyi unutmayın!

Videolu anlatım;

İyi günler.

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...