Stop fidye virüsünün şifrelediği dosyaları nasıl çözebilirim?

Genel Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınıza bulaşan stop fidye virüsleri dosyalarınızı şifreleyerek dosya uzantılarını puma, .pumas, .pumax, .djvu, .djvuq, .djvur, .djvut, .djvuu, .pdff, .tfude, .tfudeq, .tro, .udjvu, .tfudet, .rumba şeklinde yaparlar. Bu yazımızda bu stop fidye virüslerinin şifrelediği dosyaları açmanın yöntemini anlatacağım.

Öncelikle bu çözümün PERSONAL ID ye sahip kullanıcılar için geçerli olduğunu belirtelim. Personel ID numarası virüsün bilgisayarınızda bıraktığı fidye notu içerisinde yer alır.

ID: 6se9RaIxXF9m70zWmx7nL3bVRp691w4SNY8UCir0
ID: D02NfEP94dKUO3faH1jwqqo5f9uqRw2Etn2lP3VBEğer sizde ki personel ID yukarıdaki ID lerden birisiyse bu işlem başarılı olacaktır. Bu ikisinden farklı bir personel id numasına sahipseniz sizde işlem çalışmayacaktır. varsa aşağıda ki STOPDecrypter v2.0.1.0 uygulamasını indirin. Aşağıdan indir yazısına tıklayarak direkt indirebilirsiniz.

STOPDecrypter v2.0.1.0 indir

  • Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra inen zip dosyasını açın.
  • Zip dosyası içerisinde ki STOPDecrypter.exe adlı dosyaya çift tıklayın.
  • Çift tıkladıktan sonra gelen ekranda Selected directory butonuna tıklayıp şifrelenmiş dosyaların bulunduğu klasörü seçin. Eğer şifrelenmiş klasörleriniz birden fazlaysa tüm diski taraması için direkt sürücüyü seçin. Örn: C sürücüsü
  • Seçtikten sonra ekrandan Decrypt butonuna basın ve ekrana DONE yazısının gelmesini bekleyin. Bu işlem dosyalarınızın çokluğuna göre uzun veya kısa sürebilir.
  • Ekranda DONE yazısını gördüyseniz işlem bitmiş demektir. Şifresi çözülmüş dosyalarınızı şifreli dosyaların yanında bulabilirsiniz. Yani klasörünüz de hem şifreli RESİM.puma dosyası hem de şifresi çözülmüş RESİM.JPG dosyasını bulacaksınız.

İşlem bu kadar! Konuyla alakalı videolu anlatım hazırlayacağız. Önümüzde ki günlerde hazırlayıp makaleye eklerim.

Bir Cevap Yazın