Do Not Track (Beni izleme) özelliği nedir? Ne işe yarar?

Genel Nedir?

İlla ki bir yerlerde görmüş veya duymuş olduğunuz; her duyduğunuzda da nedir bu “Do Not Track” dediğiniz  özelliği bu yazımızda kısaca size anlatmaya çalışacağız. Bu özelliğin Türkçe karşılığı “beni izleme” şeklindedir. 

Bu özelliği internete girdiğiniz internet tarayıcısında aktif etmeniz halinde girdiğiniz her web sitesine “beni izleme” demiş oluyorsunuz. Normalde girdiğiniz hemen hemen her web sitesi göz atma verilerinizi toplar başka şirketlere satar veya sizin ilginizi çekebilecek düzeyde ki reklamları hizmetleri bulup karşınıza getirmelerini sağlar.

Örneğin Google de bir saat önce yeni telefon almak için telefon araştırması yaptınız diyelim. Beni izleme yani Do Not Track özelliği tarayıcınızda aktif değilse girdiğiniz web sitelerinde ki reklamlarda büyük ihtimalle o araştırdığınız telefonla ilgili reklamlar göreceksiniz. Fakat Do Not Track özelliği tarayıcınızda aktifse aradığınız telefonun reklamını görme ihtimaliniz düşer. Dikkat edin! İhtimaliniz düşer diyorum görmezsiniz demiyorum. Çünkü beni izleme özelliğini tarayıcınızda açmış olsanız dahi bazı web siteleri yine de göz atma verilerinizi toplamaya devam ederler.

Bu konuda herhangi bir zorunluluk olmadığı için bu ayarı şimdilik sadece ziyaretçilerin memnuniyetine önem gösteren web siteleri dikkate alıyor. O yüzden bu ayar genelde tüm internet tarayıcılarında pasif halde gelir. Etkinleştirip etkinleştirmemek size kalmış.

Do Not Track yani beni izleme özelliğinden kısaca bahsetmiş olduk. Yazıyı okuyan herkesin bu özellik hakkında bir fikri olacağını düşünüyorum. Faydalı başka bir yazımızda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın 😉

Bir Cevap Yazın