Telefonunuzu satmadan önce MUTLAKA yapmanız gerekenler

Genel

Telefonunuzu satmadan önce mutlaka yapmanız gerekenler neler biliyor musunuz? Eğer satmadan önce bu yapılması gerekenleri yapmazsanız telefonunuz kötü niyetli kişilerin eline geçtiği zaman büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Telefonunuzu satmadan önce yapılması gerekenleri bilmiyorsanız yazımızı okumanızda fayda var. 

Gün geçtikçe yeni telefon modelleri çıkıyor. Haliyle elimizde ki telefonlarda gün geçtikçe eski model oluyor. Hatta bazı büyük telefon üreticileri yeni çıkardıkları telefon modellerini satabilmek için eski telefonlarına güncelleme verip cihazlarını yavaşlatırlar. Siz de telefonum artık yavaşladı değiştirmem gerek diyerek telefonunuzu satıp yeni telefon almayı düşünürsünüz. 

Peki telefonunuzu satmadan önce ne yapmanız gerek biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.Hemen hemen herkes telefonunu satmadan önce içinde ki verileri silmek amacıyla formatlar. Peki telefonu formatlayınca içinde ki veriler siliniyor mu sizce? Cevap; hayır. Telefonu sattığınız bir kişi eğer kötü niyetli biriyse ve telefonunuzda ki verileri geri getirmeyi kafaya koyduysa ve sizde bunun önlemini almadıysanız başınız belaya girebilir. Peki böyle bir durumla karşılaşmamak için ne yapmalıyız? Ne yaparsak telefonumuzu satın alan kişi verilerimizi geri getiremez veya çok zor geri getirebilir? Öncelikle telefonunuzu bir kere değil bir kaç kere formatlayın. En son formatınızı attıktan sonra telefonunuza rastgele bir hesap açıp bir kaç tane uygulama kurun bir kaç tane de resim çekin sonra tekrar formatlayın.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra telefonunuzu satın alan kişinin silinen verilere ulaşması imkansız gibi bir şeydir. Peki böyle yapmamızın sebebi ne? diye soranlarınız olabilir. Telefonunuz formatlandıktan sonra silinen verilere veri kurtarma programlarıyla ulaşılabilir. Siz telefonu birkaç kere formatlayıp ve silinen verilerin üstüne başka veriler eklerseniz (program kurma, resim çekme) sizin silinen verilerinize ulaşma şansları yok denecek kadar düşer. O yüzden siz siz olun telefonunuzu satmadan önce bir kere formatlıp vermeyin. Bir kaç kez formatlayıp üzerine yukarıda dediğim gibi programlar kurup rastgele resimler çekip tekrar formatlayın öyle satın telefonunuzu. Bir yazımızın daha sonuna geldik bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın