0 oy
4.5k gösterim
Masaüstu Bilgisayarımı açtığımda direkt bios ekranı açılıyor. Bios ekranı açılınca da bilgisayar açılmıyor. BIOS dan ayarları kaydet diyip veya kaydetme diyip çıkıyorum bilgisayar kendini yeniden başlatıyor ve yine biosa giriyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Bilgisayarı açtığınızda bios ekranının açılmasının bilgisayarın açılmamasının birkaç nedeni olabilir. Bilgisayarın direkt bios ekranına girme sorununu nasıl çözebileceğinizi açıklamaya çalışayım. 

Bilgisayar bios ekranında kalıyor bilgisayar açılmıyor sorunu çözümü nedir?

  • Bilgisayarınızın elektrik kablosu çekiliyken bilgisayar da ki bios pilini çıkarın 5-10 dakika boşta bios pilini bekletin. Sonra bios pilini geri takıp sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
  • Bu şekilde yaptıktan sonra sorununuz çözülmediyse bilgisayarınız da ki hard disk kablolarını kontrol edin. Kablolar çıkmış veya temassızlık olabilir. Kabloları çıkarıp geri takın kablolarda bir problem varsa bu işlem bu problemi giderir.
  • Bu işlemle de sorununuzu gideremezseniz BIOS ekranınızdan hard diskinizin boot edilip edilmediğine ve bios ekranınızdan hard diskinizi görüp göremediğinize bakmanız lazım. Açılan bios ekranından boot menüsüne girin. Boot menüsünde hardiskinizi 1.boot seçeneğine taşıyın veya seçin. Sonra klavyenizden F10 tuşuna basıp ayarları kaydedin. Sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır. 
Hard diskinizde bir problem yoksa ve anakartınız hardiskinizi görüyorsa bu işlemlerden birisi sorununuzu çözecektir. Sorun yaşadığınız bir yer olursa soruyu yorumlayınız. Kolay gelsin 
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
18 Mayıs 2020 Nihat sordu

Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...