0 oy
792 gösterim
C# dilinde projemde FastReport kullanarak raporlama yapıyorum. Rapor da gelen verilerin altına toplamlarını yazdırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

1 cevap

0 oy

yeniden gösterildi

Merhaba, C# FastReport da kolonun toplamını almak için yapmanız gereken oldukça basit. Size adım adım nasıl istediğiniz alanın toplamını alabileceğinizi resimli anlatacağım. Takıldığınız veya sorun yaşadığınız bir yer olursa yorum olarak belirtebilirsiniz. Aşağıda ki resime ilgili adımları numaralandırdım. Ve resimin altına da açıklamalarını yazıyorum. Adım adım işlemleri uygulayınız.

  1. Öncelikle toplamı göstermek istediğiniz yere bir metin oluşturun. Metnin text değerine bir isim verin ya da benim yazdığım gibi [TOPLAM] yazın.
  2. Rapor ekranının sözlük kısmında ekranda ki gibi toplamlar başlığına sağ tık yapın ve YENİ TOPLAM diyin.
  3. Ekranda ki gibi küçük bir Toplam Editörü ekranı açılacaktır. Toplam ismi kısmına 1. adımda verdiğiniz ismi yazınız. Ben TOPLAM yazdığım için buraya aynısını köşeli parantezler olmadan yazıyorum.
  4. Veri kolonu ifadesi kısmına veri kolonunun adını yazıyorum. Örneğin ben verileri SQL ile çekiyorum. Databand içerisine dt adıyla DataTable türünde atıyorum. Dolayısıyla DataTable adını ve DataTable içerisinde ki toplamak istediğim sütunun adını yazmam gerekli. Bende ekranda gördüğünüz üzere [dt.KOLON_ADI] yazmışım. Sizde dt kısmına DataTable adınızı, KOLON_ADI kısmına toplamak istediğiniz veri kolonunun adını yazmalısınız.
  5. Resimde ki 5. adımda ki alan genelde otomatik seçili gelir. Eğer gelmezse Data'nızı seçmelisiniz.
  6. Bantta yazdırmak içinse yazdırmak istediğiniz bandı seçmelisiniz. Banda yazdırmak istemiyorsanız boş bırakabilirsiniz.
  7. Tamam diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
İşlem bu kadar. Doğru yaptığınız taktirde sorunsuz bir şekilde istediğiniz alanın toplamını aldırabilirsiniz. Şuan da bende projelerimde bu şekilde kullanıyorum yes
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...