0 oy
364 gösterim
C# Projemde DataTable içerisinde ki verilerimi FastReport da DataBand üzerinde yazdırıyorum. DataBand üzerinde Ortalama diye bir sütünum var ama buraya DataTable içerisinde ilgili kolonun değerlerinin ortalamasını bir türlü aldıramadım. FastReport da ortalama alma işlemini nasıl yapabilirim? FastReport AVG() fonksiyonunu falan kurcaladım ama beceremedim bir türlü. Teşekkürler

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

C# FastReport da ortalama almak aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Aksine çok basittir. Aşağıda resimli olarak nasıl yapabileceğinizi açıkladım. Altta ki adımları sırasıyla uygularsanız FastReport ortalama alma işlemini çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Dediğiniz üzere FastReport da AVG fonksiyonu kullanılarak da ortalama alınabiliyor. Lafı fazla uzatmadan işlemlere geçelim.

FastReport da ortalama nasıl alınır?

  1. Sayfada veri satırı bölümüne bir metin içerisine yukarıda resimde gördüğünüz üzere köşeli parantezler içerisinde [ORTALAMA] yazıyoruz. Siz farklı bir isimde verebilirsiniz, fakat diğer adımlarda bu yazdığınız isimin aynısını kullanmanız gerekir.
  2. Daha sonra ekranın sağ tarafında bulunan Sözlük penceresinde Toplamlar başlığına sağ tık yapıp YENİ TOPLAM diyin. Sözlük penceresi sizde görünmüyorsa ekranın üst tarafında ki menüde ki Görünüm menüsüne girerek Sözlük seçeneğini seçerseniz resimde ki sözlük penceresi görünür hale gelecektir.
  3. Yeni Toplam dedikten sonra resimde ki gibi açılan Toplam Editöründe Toplam ismine 1.adımda verdiğimiz ORTALAMA ismini köşeli parantezler olmadan yazıyoruz. Hemen altında ki Fonksiyon dan ORTALAMA seçeneğini seçiyoruz.
  4. Daha sonra resimde ki gibi Veri kolonu ifadesi kısmına DataTable içerisinde hangi sütunun değerlerinin ortalamasının alınmasını istiyorsanız onun kolon adını yazıyorsunuz.
  5. Resimde ki bu kısımdan DataBand nesnemizi seçiyoruz.
  6. Hangi bantta yazdıracaksanız DataFooter nesnemizi seçiyoruz.
  7. Altta ki Tamam butonuna tıklayıp işlemlerimizi tamamlıyoruz.

İşlem bu kadar. Verilerinizi sorunsuz bir şekilde çekebiliyorsanız bu şekilde de istediğiniz alanın ortalamasını aldırabilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular

0 oy
1 cevap

Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...