0 oy
923 gösterim
Bilgisayarıma rumba virüsü bulaştı. Tüm dosyalarımın uzantısı rumba oldu. Bu rumba virüsünü nasıl silerim? Rumba virüsünün şifrelediği dosyaları nasıl kurtarabilirim?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Öncelikle geçmiş olsun. Rumba virüsünün şifrelediği dosyaları kurtarmak biraz uğraştırabiliyor ama dosyalarını kurtaran bir kaç kişinin paylaştığı çözüm yöntemlerini size önereyim. Bu rumba virüsü orijinal dosyaları siliyor orijinal dosyaların yerine kendi şifreli dosyalarını bırakıyor. Öncelikle bilgisayarınızdan bu virüsü tamamen sildiğinizden emin olunuz. Bu virüsü silmek için bilgisayarınıza Malwarebytes ve HitmanPro malware programlarından birisini indirip kurun. Tarama yaptırıp virüsü tamamen temizlediğinizden emin olunuz.

MalwareBytes Anti Malware programını indir
Hitman Pro Anti Malware programını indir

Virüsü tamamen temizledikten sonra sorunun olmadığı bir tarihe sistem geri yüklemesi yapmayı deneyin. Sistem geri yüklemesi yaparak bazı kişiler dosyalarını kurtarabilmiş. Sizde işe yarayacak mı kontrol edin. Sistem geri yüklemesinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bununla alakalı bir videomuz mevcut aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Sistem geri yüklemesi yaptınız fakat sorununuz çözülmedi ise bilgisayarınızda veri kurtarma programları ile silinen orijinal dosyalarınızı kurtarmayı deneyin. GetDataBack ve Recuva adlı veri kurtarma programlarını kullanabilirsiniz.

GetDataBack programını indir
Recuva programını indir

Bu veri kurtarma programlarının nasıl kullanılacağını veya veri kurtarma işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıda bu programların ikisini kullanarak uygulamalı veri kurtarma videomuzu izleyebilirsiniz.

Bunlar işinize yaramazsa virüsü temizlediğinizden emin olduktan sonra şifreli dosyaları bir usb ye veya taşınabilir hdd ye taşıyın.Şifreli dosyaları açmanın kesin bir çözüm yolu bulunursa kurtarmayı deneyebilirsiniz

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...