0 oy
375 gösterim
C# da kendim uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Program geliştirme işine yeni başlayınca haliyle daha çok acemiyim. O yüzden bu soracağım soru size çocuk oyuncağı gelebilir. Yardımcı olursanız sevinirim. Geliştirdiğim uygulamada bazen bazı yerlerde kod hatası yapıyorum. O kod hatası yaptığım yerlerde uygulamam kapanmasın ve bana istersem hata mesajını göstersin istemezsem bir şey göstermeden devam etsin. Bunu nasıl yapabilirim? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba, isteğinizi ufacık bir kodla yerine getirebiliyorsunuz. Bu yazacağımız kod sayesinde dediğiniz gibi isterseniz kullanıcıya hata mesajını gösterirsiniz, istemezseniz göstermezsiniz. Hata mesajını gösterseniz de göstermeseniz de uygulamanız hata verince çökmez kapanmaz. Çalışmaya devam eder. Bu yazacağımız koda try catch bloğu deniyor. Bu kodlar arasına yazacağınız kodlarda bir hata oluşursa catch bloğu arasında ki işlem çalıştırılır. Hata oluşmazsa Catch bloğu içerisine program hiç girmez. Programcıların hemen hemen hepsi bu bloğu kullanırlar. Sizinde alışkanlık edinmenizi tavsiye ederim. Kullanımı da aşağıda ki şekilde.

try{
// uygulamada çalıştırılacak kodlarınız
}catch
{
//yukarıda ki kodlarda hata oluşursa burada ki kodlar çalışacak. Örneğin bir hata mesajı gösterebilirsiniz.
}
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...