0 oy
576 gösterim

Merhaba, DevExpress gridView de tıkladığım kolonun hangi kolon olduğunu nasıl tespit edebilirim? DevExpress gridView column click event var mı diye araştırdım ama bir sonuca varamadım. GridView de hangi kolona tıklıyorsam o kolonun Caption bilgisini almak istiyorum. Bunu nasıl yaparım?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

C# DevExpress gridView de column click event var mı?

DevExpress gridView üzerinde tıklanan kolonun kolon başlığını almak için gridView column click gibi bir event bulunmuyor fakat bu isteğinizi gridView click eventi içerisinde de yapabilirsiniz. Bu event içerisinde gridControl.PointToClient ile tıklama noktasını elde edip daha sonra da gridView.CalcHitInfo ile de tıklanan yerin bilgisini elde edebiliriz. Elde ettiğimiz bu tıklama bilgisi (hitInfo) ile de tıklanan yerin column ya da row olduğunu anlayabiliriz. Bundan sonra bir if koşulu koyarak tıklanan yer column ise ekrana column.caption bilgisini MessageBox kullanarak bastırabiliriz.

        private void gridView1_Click(object sender, EventArgs e) {
            Point W_ClickPoint = gridControl1.PointToClient(Control.MousePosition);
            var W_HitInfo = gridView1.CalcHitInfo(W_ClickPoint);
            if (W_HitInfo.InColumn) {
                GridColumn W_Column = W_HitInfo.Column;
                MessageBox.Show(W_Column.Caption);
            }
        }

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...