0 oy
494 gösterim
Merhaba. C# ile geliştirdiğim programımda veriyi Excel'e aktarmak için Interop Excel kullanıyorum. Fakat Excel yüklü olmayan bilgisayarlarda bu yöntemle Excel dosyası oluşturamıyorum. Araştırdığım kadarıyla Excel yüklü olmayan bilgisayarda Interop.Excel kullanılamıyormuş. Excel yüklü olmayan bilgisayarda Interop.Excel kullanmadan nasıl Excel dosyası oluşturabilirim?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Dediğiniz üzere Excel yüklü olmayan bilgisayarda Interop.Excel ile Excel dosyası oluşturamaz hata alırsınız. Peki ne yapacaksınız? Bunun için yazılmış açık kaynak kodlu kütüphaneler var. Örneğin ClosedXML kullanarak çok rahat bir şekilde Excel dosyası oluşturabilirsiniz. Üstelik bilgisayarda Excel programının da yüklü olmasına gerek yok. Bilgisayarda Excel olsun veya olmasın ClosedXML ile çok rahat bir şekilde Excel dosyası oluşturabiliyorsunuz. Aşağıda küçük bir örnek vereyim. Aşağıda ki örnekte DataTable (dt) içerisinde ki veri direkt olarak Excel dosyasına dönüştürülüp C:/test.xlsx yoluna kaydediliyor.

using ClosedXML.Excel;

                using (XLWorkbook W_File = new XLWorkbook()) {
                    W_File.Worksheets.Add(dt, "Sayfa1");
                    W_File.Style.Alignment.Horizontal = XLAlignmentHorizontalValues.Center;
                    W_File.Style.Font.Bold = true;
                    W_File.SaveAs("C://test.xlsx");
                }

ClosedXML ile Excel dosyası oluşturabilmek için C# projenizin referanslar kısmına Nuget bölümünden ClosedXML'i ve DocumentFormat.OpenXml'i eklemelisiniz. 

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...