0 oy
445 gösterim
DateTime tipinde elimde bir tarih mevcut. Bu tarihe string türünde ki saati nasıl ekleyebilirim? Elimde ki string türünde ki saat "14:50" şeklinde.

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

C# Tarihe saat ekleme işlemi nasıl yapılır?

DateTime türünde ki tarih değişkeninize saat ekleyebilmek için string türünde ki zamanı TimeSpan kullanarak DateTime.Add fonksiyonu ile ekleyebilirsiniz. Aşağıda ki örneği inceleyebilirsiniz.

String W_Saat="14:50";
DateTime W_Tarih= Convert.ToDateTime("11.10.2019");
TimeSpan W_Span;

if (TimeSpan.TryParse(W_Saat, out W_Span))
{
W_Tarih = W_Tarih.Add(W_Span);
}

Yukarı da ki örnekte W_Saat adında string türünde saatimiz mevcut. Daha sonra da W_Tarih adında değeri 11.10.2019 olan bir DateTime değişkenimiz var. Hemen altında string türünde ki saatimizi tarihimize ekleyebilmek için W_Span adında bir TimeSpan tanımladık. Tanımlamalarımızı yaptıktan sonra alt kısımda TryParse yaparak W_Saat de yazan zamanı (14:50) W_Span adlı TimeSpan'a aktardık. Burada if kullandık. If kullanmamızın amacı Parse işleminin başarılı olup olmadığını anlamaktır. Eğer parse işlemi başarılıysa W_Tarih'e saatimiz eklenecek. Eklendikten sonra da W_Tarih değişkeninden '11.10.2019 14:50:00' değeri dönecek tarihimize saatimizi başarıyla eklemiş olacağız.

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...