+1 oy
148 gösterim
Dizüstü bilgisayarımı sürekli şarja takılı kullansam bataryamın ömrü kısalır mı?
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba arkadaşlar! 

Sık sorulan bir soruyla daha karşınızdayız. Dizüstü bilgisayarımızı şarja takılı kullansak batarya ömrü kısalır mı? Cevabı aslında çok basit. Kısalmaz :) Özetle açıklamak gerekirse yeni teknolojiler sayesinde artık bu sorundan da kurtulduk. 

Bilindiği gibi annelerimiz babalarımız bizi elimizde telefonla oynarken gördüğü zaman "Sakın şarja takılı olarak telefonunu kullanma" gibi cümlelerle uyarır. Klasikleşen bir cümle olsa da telefonlarda bunu yapmak elbette sakıncalıdır. Çünkü telefonumuz kendisini şarj ederken aynı zamanda ısınır. Isındığı için biz de cihazımız da oyun oynayarak veya cihazımızı yoracak bir işlem yaparak cihazımızın aşırı ısınmasına sebep oluruz. Elektronik aletlerin en büyük düşmanı ısıdır arkadaşlar. Durum böyle olunca bir sürü tehlike de bizi bekliyor olabilir. Bir ara haberlerde Telefonu şarjdayken patlayan bir kişi vardı surprise

Neyse konumuz telefonlar değil. Burada anlatmak istediğim ısının elektronik cihazlara etkisiydi. Bir dizüstü bilgisayarın bataryasının ömrünü standart şeyler haricinde şarja takılı kullanmak değil aşırı ısı etkiler arkadaşlar. Örneğin bir oyun bilgisayarımız varsa (Monster Notebook) ve aşırı ısınıyorsa emin olun bataryasının ömrü miladını doldurmadan bitecektir. 

Peki sorsoyleyelim.com olarak şarja takılı dizüstü bilgisayar kullanmayı öneriyor muyuz?
Öneriyoruz. Çünkü dizüstü bilgisayarınızın bataryası siz kullansanız da ölecek kullanmasanız da ölecek. Şimdi dizüstü bilgisayarınızın bataryasını çıkarıp bir kenara koysanız bir kaç ay sonra o bataryayı geri taktığınız da bataryanın öldüğünü göreceksiniz. 

Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz yeni teklonojilerden kastımız ise şundan ibaretti arkadaşlar. Bir batarya tamamen dolduğunda bataryaya gelen elektrik akımı kesilir ve bilgisayar güç tüketimini direkt olarak adaptörden almaya başlar. Batarya bu durumda kullanılmaz.Böylelikle batarya ömrüne eksi bir yönü olmaz arkadaşlar. 

Konuyla ilgili videolu anlatımımız mevcut buyrun; 

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular

KATEGORİLER

Windows
Android
IOS
Nasıl yapılır?
Nedir?
Hata çözümleri
SQL
FastReport
DevExpress
C#
Robot TV YouTube Kanalı
Faydalı içerikler ürettiğimiz YouTube kanalımıza davetlisiniz. Görsele tıklayarak kanalımıza gidebilirsiniz.

Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...