+1 oy
294 gösterim

Bilgisayar da ki Hard Diskin arızalı olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba arkadaşlar!

Bilgisayarlarımız da ki Hard Diskler ne yazık ki belli bir süre sonra ömrünü doldurabiliyorlar. O yüzden zaman geçtikçe Hard Disklerimizin performansının düşmesi veya arızalanması gayet normal. sorsoyleyelim.com Hard Diskimize her veri yazıp silişimiz de Hard Diskimizin ömrü azalır. Normal Hard Diskler de yani mekanik HDD lerde zamanla Bad Sector oluşmaya başlayabilir. SSDlerde ise bu durum bad sector değil de hücre ölmesi diye tanımlanır. Peki Hard Disklerimizin ne kadarında bad sector var ya da ne kadar hücresi ölmüş diye soracak olursanız bunu kolayca öğrenmenin yolu var arkadaşlar. sorsoyleyelim.com Google den edineceğimiz bir program aracılığıyla bunu rahatça öğrenebiliyoruz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan anlatıma geçeyim. 

  1. İlk önce herhangi bir tarayıcıya girip Google'ye Hdd Tune yazın arkadaşlar. ( ya da direkt BURAYA tıklayıp sitesine gidin.)
  2. İlgili siteye girdikten sonra sağ taraftan Free Trial diyerek programı indirin.
  3. Daha sonra programı bilgisayarınıza kurup çalıştırın.
  4. Test etmek istediğiniz hard diskinizi programın üst tarafından seçin.
  5. Test etmek istediğiniz hard diskinizi seçtikten sonra  programın Error Scan sekmesine girin.
  6. Girdikten sonra eğer zamanınız varsa Quick Scan seçeneğini SEÇMEDEN Start diyip işlemi başlatın. Bu işlemin süresi HDD boyutunun büyüklüğüne göre değişebilir.
  7. Eğer zamanınız yok ise Quick Scan seçeneğini seçerek Start diyebilirsiniz. Böylelikle hızlı bir şekilde diskinizde tarama yapılacaktır. sorsoyleyelim.com Hızlı yapmanızı önermiyoruz çünkü bu sayede bazı hataları program tespit edemeyebilir.
  8. İşlem bu kadar. Dilerseniz programın Benchmark kısmından da HDD'nin okuma ve yazma hızlarını test edebilirsiniz. 
Gördüğünüz gibi işlem çok basit arkadaşlar. sorsoyleyelim.com Eğer takıldığınız bir yer olursa aşağıdan bu işlemin videolu anlatımını da izleyebilirsiniz. 
Videolu anlatım; 
Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...