0 oy
28 gösterim
DateTime tipinde elimde bir tarih mevcut. Bu tarihe string türünde ki saati nasıl ekleyebilirim? Elimde ki string türünde ki saat "14:50" şeklinde.

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

C# Tarihe saat ekleme işlemi nasıl yapılır?

DateTime türünde ki tarih değişkeninize saat ekleyebilmek için string türünde ki zamanı TimeSpan kullanarak DateTime.Add fonksiyonu ile ekleyebilirsiniz. Aşağıda ki örneği inceleyebilirsiniz.

String W_Saat="14:50";
DateTime W_Tarih= Convert.ToDateTime("11.10.2019");
TimeSpan W_Span;

if (TimeSpan.TryParse(W_Saat, out W_Span))
{
W_Tarih = W_Tarih.Add(W_Span);
}

Yukarı da ki örnekte W_Saat adında string türünde saatimiz mevcut. Daha sonra da W_Tarih adında değeri 11.10.2019 olan bir DateTime değişkenimiz var. Hemen altında string türünde ki saatimizi tarihimize ekleyebilmek için W_Span adında bir TimeSpan tanımladık. Tanımlamalarımızı yaptıktan sonra alt kısımda TryParse yaparak W_Saat de yazan zamanı (14:50) W_Span adlı TimeSpan'a aktardık. Burada if kullandık. If kullanmamızın amacı Parse işleminin başarılı olup olmadığını anlamaktır. Eğer parse işlemi başarılıysa W_Tarih'e saatimiz eklenecek. Eklendikten sonra da W_Tarih değişkeninden '11.10.2019 14:50:00' değeri dönecek tarihimize saatimizi başarıyla eklemiş olacağız.

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular

KATEGORİLER

Windows
Android
IOS
Nasıl yapılır?
Nedir?
Hata çözümleri
SQL
FastReport
DevExpress
C#


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...