0 oy
867 gösterim

MySQL de Select komutu nasıl kullanılır?

MySQL de Select * from kullanımı nasıldır?

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Merhaba,

Bu yazımda MySQL de Select komutunun nasıl kullanıldığını örneklerle birlikte elimden geldiği kadar açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Umarım herkes için faydalı bir yazı olur. sorsoyleyelim.com Lafı fazla uzatmadan anlatıma başlayayım laugh

OGRENCİLER TABLOSU;

ADSOYADNOTORTALAMAIL
Gökhan ÖNAL8080ANTALYA
Ali Veli100100ANTALYA
Ahmet Mehmet7575ISPARTA

MySQL de Select Komutunun Kullanımı

MySQL de Select komutu veritabanında ki bir tablo içerisinden sizin istediğiniz doğrultuda ki verileri bulup size göstermeye yardımcı olur. Bu komut tek başına kullanılmaz. Select komutunun yanına FROM ve WHERE ifadeleri de eklenir. Eğer İngilizceniz az da olsa varsa bu terimlerden az ya da çok bir anlam çıkarırsınız smiley Tabi ben işi şansa bırakmayayım size bu sorsoyleyelim.com ifadelerin ne anlama geldiğini açıklayayım. Burada FROM ifadesi veritabanından verileri HANGİ tablodan alacağımızı seçmemizi sağlar. WHERE ifadesi ise seçtiğimiz tablo içerisinde ki hangi verileri görmek istediğimizi seçmemizi sağlar. Biraz daha anlaşılabilir olması adına size bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

Select * from OGRENCILER where NOT=80;

Yukarı da ki örnekte veritabanında OGRENCILER tablosu içerisinde ki notu 80 olan öğrencilerin ekrana gelmesini istedik. Örneklerimizi biraz daha arttıracak olursak;

Select * from OGRENCILER where NOT > 80;

Bu örnekte ise notu 80den büyük olan öğrencilerin ekrana gelmesini sağladık.

Select * from OGRENCILER where NOT= 80 and  NOT > 80;

Bu örneğimizde ise notu 80 ve 80nin üzerinde ki kişileri görmek istedik. Bu SQL sorgusunda sorguya bir de AND terimi eklendi. Adından da anlaşılacağı üzere bu terim "VE" anlamına gelmektedir. Yani kendisinden sorsoyleyelim.com önceki ve sonraki iki koşulunda sağlanması gerektiğini bildirir.

Select * from OGRENCILER where ORTALAMA=80 or NOT > 80;

Bu örneğimizde ise ORTALAMASI 80 olan veya NOTU 80den büyük olanları görmeyi istedik. Bu sorgu sorsoyleyelim.com da ise gördüğünüz gibi bir de OR terimi eklendi. Bu terimde "VEYA" anlamı taşır. Kendinden önceki VEYA sonra ki sorgunun sadece birisi sağlansa yeterli olur.

OR ve AND Arasında ki fark;

- OR ifadesi kendinden önce ki ve sonra ki iki koşulun sağlanması zorunlu değildir. Sadece birisi sağlansa yeterli olur.

- AND ifadesinde ise iki koşulun sağlanması gereklidir. Birisi sağlanıp diğeri sağlanmazsa ekrana bir veri gelmez.

Şimdi de OGRENCILER tablosunda ki NOTu 80 üstü olan kişilerin sadece ADSOYAD ve NOT bilgilerini görmek istersek de şöyle bir kod kullanıyoruz;

Select ADSOYAD, NOT from OGRENCILER where NOT > 80;

Bu kodla kişilerin sadece ad soyad ve not alanlarını görmüş oluyoruz.Diğer alanların o an ekrana gelmesini engellemiş oluyoruz.

Select komutuyla ilgili size anlatacaklarım şimdilik sorsoyleyelim.com bunlar arkadaşlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. 

İyi günlerwink

Türkiye'nin en iyi soru cevap sitesi | SorSoyleyelim.com

İlgili sorular


Web sitemiz hakkında ki reklam,istek,öneri ve şikayetlerinizi iletisim(at)sorsoyleyelim.com adresine mail atabilir veya sitemizin iletişim formu üzerinden bize yazabilirsiniz.
Sitede ki içeriklerin izinsiz kullanılması ya da kopyalanması yasaktır. Bknz: Kullanım şartları.
...